ויטמין A מאת קרנית מלמד

נגזרות של ויטמין A :

ויטמין A על צורותיו מתפרק בעור לחומר הנקרא חומצה רטינואית. חומצה זאת משפיעה ישירות על תפקודם של תאים, הן באפידרמיס (שכבת העור החיצונית) והן בדרמיס (השכבה האמצעית). היא גורמת לתאי העור לתפקד כתאים צעירים יותר ושלא נפגעו מהשמש. חיצונית, העור המטופל נראה יותר אחיד, קורן, מוצק, וכתמי עור מתבהרים. ישנו גם שיפור בקמטוטים וכללית – בתפקוד העור.

כיצד עובדת החומצה הרטינואית?

יש כאלה המתייחסים אליה בטעות כאל חומר שעושה “פילינג”. החומצה הרטינואית איננה פילינג, למרות שהיא גורמת ליובש, אדומומיות ותחושת קילוף המזכירה פילינג.

בעור שטופל בחומצה הרטינואית נראה את השינויים הבאים: * תאי העור המיוצרים יהיו בריאים יותר, בצורתם החיצונית ובתפקודם. תהיה הגברה של ייצור הקולגן והאלסטין בעור, וכן של מולקולות האוגרות לחות. תהיה הגברה של קצב תחלופת התאים (שנותנת אפקט הדומה לפילינג), וחידוש מהיר יותר של פני העור. ויטמין A הוא גם נוגד חמצון טוב.

האם זה עובד?

ללא ספק. על מרכיבים מעטים ביותר ניתן לומר שהם עובדים, ובראשם עומדת החומצה הרטינואית, גילוי האפקט שלה על שיפור סימני הגיל, הוגדר כפריצת-דרך, ולא בכדי. ניסויים מבוקרים, בחיות מעבדה ובבני אדם, הראו שהחומצה הרטינואית מבטלת חלקית את סימני הגיל ואת הנזקים שנגרמים מקרינת השמש. גילוי נפלאות החומצה הרטינואית שינה את פני הרפואה הקוסמטית. אם עד כה יכולנו להשתמש רק באמצעי הסוואה כמו מייק-אפ ואיפור, או באמצעים כירורגיים, כיום יש לנו מרכיב חשוב במוצרי הקוסמטיקה הרפואית שיכול לחולל נפלאות במרקם העור, בסדירות שלו, בברק שלו ואף בקמטוטים קלים.

תוצאות הנראות לעין

העור המטופל נראה חלק יותר ומוצק יותר, בשל השינויים באפידרמיס ובדרמיס. הנקבוביות קטנות יותר ופחות בולטות. יש גם שיפור בקמטוטים קלים ובכתמים. אגב, התחלופה המואצת של תאים מסייעת ספציפית גם לאקנה. קילוף העור פותח נקבוביות, ועוזר לטשטש צלקות אקנה. גם ההפרשה של שומן מהנקבוביות מוסדרת באמצעות החומצה הרטינואית. ישנה הטבה בכתמי עור בשל חלוקה טובה יותר של הפיגמנט בעור.