עור בריא מתחיל בצלחת מאת קרנית מלמד

כל אחד מאיתנו יודע כי לא ניתן לעצור את תהליכי ההזדקנות ובניהם תהליך הזדקנות העור.

אורך החיים המודרני והחשיפה המרובה לשמש במדינה חמה כישראל אף מאיצים את התהליך הטבעי של הזדקנות העור. לכן, לא פעם שמעת מאיתנו (וגם מאימא..) כמה חשוב להגן על עור הפנים במטרה להאט את קצב ההזדקנות ולשמור על מראה בריא ומטופח, להימנע מחשיפה לשמש, להקפיד לבצע טיפולי פנים לשימור וטיפוח ולהשתמש בתכשירים מזינים.

אז אימא אכן צודקת … אולם עוד הרבה לפני שמקפידים על כל אלה, חשוב לדעת כי בריאות העור ומראהו מושפעים באופן ישיר מהתזונה, כן כן.. אותה התזונה שלמדנו כי משפיעה על הרבה מאוד דברים הקשורים לבריאותנו…

מחקרים רבים שנעשו בתחום מוכיחים כי עור פנים בריא, חלק וזוהר הוא לא מעט תוצאה של תזונה נכונה ותפריט יומי בריא. אז עוד לפני שרצים לקוסמטיקאית, הנה כמה עובדות ועצות לתפריט בריא שיסייע לך לשמור על עור הפנים ולהאט את קצב הזדקנותו.

במזון ישנם מרכיבים חשובים ביותר לתהליכים הפיסיולוגים הפנימיים , להזנת העור ושמירה מתמדת על בריאותו. חשוב לבנות תפריט יומי שיכיל באופן סדיר ומאוזן את הויטמינים, המינרלים, נוגדי החמצון ושאר המרכיבים החשובים לבריאות העור.

אורך החיים המודרני מכתיב לנו קצב משלו ולעיתים אף מקשה עלינו להקפיד על תזונה בריאה לאורך זמן, לכן חשוב לציין שניתן להזין את העור במרכיבים אלו גם ע”י תכשירים קוסמטיים ותוספי תזונה.

להלן תמצית המרכיבים החיוניים שחייבים להיות בצלחת :

נוגדי חמצון – “רדיקלים חופשיים” , צמד מילים ששמעתם לא פעם מייצגים את המולקולות הנוצרות בגופנו באופן טבעי וייצורם אף מוגבר כתוצאה מזיהום אוויר, חשיפה לשמש ואפילו מתח נפשי. הרדיקלים החופשיים פוגעים בעיקר בסיבי הקולגן והאלסטין האחראים על מיצוק וגמישות העור ובעצם על מראהו הכללי. נוגדי החמצון מגנים על התאים מפני הרדיקלים החופשיים ומסייעים בחיזוק סיבי הקולגן והאלסטין ובהאטת קצב הזדקנות העור. לכן נוגדי החמצון הינם המרכיב החשוב ביותר בתזונה השומרת על עור בריא ויפה. נוגדי חמצון מצויים בעיקר בויטמינים A,C,E ובמינרלים שונים. תפריט המורכב משלושת הויטמינים הללו יספק לעור הגנה אידיאלית.

ויטמין A – אחד מנוגדי החמצון החשובים והחזקים ביותר המסייע בהגנה על העור מפני קרינת השמש.

אז מה בצלחת?!.. ביצים, מוצרי חלב ובעיקר מזון מן החי אולם גם פירות וירקות כתומים וירוקים כהים (גזר,בטטה,דלעת,אפרסק,ברוקולי,פטרוזיליה,תרד וכו’) מכילים את החומר הנקרא בטא קרוטן המייצר בגופנו את הויטמין A

רוצה לדעת עוד על ויטמין זה?

ויטמין E – הוויטמין העיקרי והחשוב ביותר המצוי בעור ומסייע על הגנתו. הוויטמין מגן על שכבת העור העליונה (הקרנית) ומונע ממזהמים סביבתיים לחדור לתוכו.

ויטמין E משפר את רמת הלחות של העור ומעניק לו רכות.

אז מה בצלחת?!..שומן צמחי לסוגיו, בוטנים, אגוזים, שקדים ואף אבוקדו.

רוצה לדעת עוד על ויטמין זה?

ויטמין C – מעבר להיותו נוגד חמצון, ויטמין זה משמש כזרז לייצור סיבי הקולגן ובכך מסייע משמעותית בעיבוי ומיצוק העור. ויטמין C גם מסייע להימנע מכתמי שמש באמצעות כוחו לאזן את ייצור המלנין (הפיגמנט הכהה שבעור) מתאי המלנוציטים .

אז מה בצלחת?!.. תותים, קיווי, פרי הדר, פלפלים מכל הצבעים (כולל לאוהבי החריף..), כרוב,כרובית,עגבניות.

רוצה לדעת עוד על ויטמין זה?

ויטמין B – ויטמינים מקבוצת B חיוניים ליצירת תאים ובשמירה על בריאות העור ומראהו.

יתרונותיה העיקריים של קבוצת ויטמינים זו הינם דווקא בעזרה על תחושתנו הנפשית, רוגע ושלווה באמצעות איזון מערכת העצבים. שכן כבר ידוע לכולם כי מתח נפשי מגביר את ייצור השומן וגורם לפצעים בעור.

אז מה בצלחת?!..קטניות, בשרים למיניהם, דגים, ביצים ודגנים מלאים.

רוצה לדעת עוד על ויטמין זה?

אומגה 3 – חומצות שומן המגנות על הקרום שעוטף את התאים של העור. חומצות האומגה 3 דואגות לחיזוק הקרום ולשלמותו ובכך מונעות חדירה של מזהמים ומסייעות במניעת דלקות שונות .

אז מה בצלחת?!.. דגים ובעיקר סלמון, טונה, סרדינים והרינג.

שיהיה בתאבון…