סקס ועור הפנים מאת קרנית מלמד

את סמנתה, חובבת המין מ”סקס והעיר הגדולה”, לא ממש עניינו, מן הסתם, השפעות ההפרשת האסטרוגן והטסטוסטרון נגד דיכאון. אבל את תרומת הסקס למראה העור שלה היא דווקא ידעה להעריך .כיוון שלכולנו ברור שאת מראה העור הקורן והזורח של מי שבא/ה מאהבה אי אפשר למצוא בצנצנת, גם לא של הקרם היוקרתי ביותר, ניסו כמה מחקרים לבדוק איך זה עובד באמת.

מחקר גרמני שפורסם לפני כשנה הראה שהסקס טוב לא רק לעור הפנים, אלא גם מסייע להיפטר מאחד המפגעים האסתטיים הנשיים המרגיזים ביותר – הצלוליט. החוקרים טוענים שאחת הסיבות לכך היא ההפרשה המוגברת של האסטרוגן, שמסייעת בין היתר גם להתחדשות תאי העור, ובכך עוזרת במאבק נגד שביל קליפות התפוזים המצטבר על הירכיים הנשיות.

הורמון נוסף שהפרשתו מוגברת בזמן קיום יחסי מין הוא ה-DHEA שזכה לכינוי “הורמון הנעורים”, ואף משמש כאחד מטיפולי האנטי אייג’ינג המוכרים. הורמון זה, שמפרישה בלוטת יותרת הכליה, הוא חומר המוצא להורמוני המין אסטרוגן וטסטוסטרון, והוא משמש סמן ביולוגי לגיל: עם ההזדקנות יורדת רמתו בצורה תלולה. השפעתו מתבטאת בין היתר במראה עור רך וגמיש, וזה בדיוק מה שהעור מאבד כשרמת ההורמון יורדת.

העובדה שליחסי מין יש השפעה מיטיבה על עור הפנים היא לא סוד, אנשים שעושים יותר סקס רגועים ונינוחים יותר, עורם זוהר, חלק ומתוח, והמראה הכללי שלהם הרבה יותר טוב. עדיין אין לכך די הוכחות מחקריות, אולם המחקרים הקיימים מראים כי במהלך הסקס מוגברת הפרשתם של אסטרוגן, DHEA וגורמי גדילה שמחדשים את תאי העור וממצקים אותו אנדורפינים שתורמים לתחושת הרוגע ועוד.