מיתוסים לגבי אקנה

מיתוסים לגבי אקנה – מאת קרנית מלמד

אקנה כבעיית העור הרווחת ביותר

כשהוא משפיע כמעט על כל אחד ואחת מאיתנו בזמן זה או אחר של חיינו, אקנה הוא בעיית העור הרווחת ביותר בתבל. למרות המודעות הגדלה ביחס לאקנה, עדיין ניתן למצוא מיתוסים לגבי אקנה רבים אודותיו, אשר מטעים את הציבור ומונעים במקרים רבים את הטיפול הנכון בו. חצאי-אמיתות ואי-אמיתות אלה מועברים מדור לדור, על ידי חברים, ואפילו במגזיני יופי. האגדות הללו אינן מזיקות לרוב האנשים, אבל עבור אלה הסובלים מאקנה כרוני, רסיסי “מידע” אלה עלולים לגרום לבעיות עור רציניות, לאחר שהסובלים ישתמשו בדרכי טיפול לא נאותות ובכך רק יחריפו את מצב האקנה שלהם. אז בואו ונבדוק, אחת ולתמיד, כל אותם מיתוסים ואמונות תפלות, וננסה לסייע לכם להגיע לטיפול הנכון לכם.

אקנה נגרם על ידי לכלוך

טעות! אקנה נגרם על ידי מספר גורמים, אבל לכלוך אינו אחד מהם. פגמים בעור נוצרים כאשר תאי עור מתים מתערבבים עם החלב הטבעי של הגוף ויוצרים סתימה בזקיקי השערות הדקיקים (הנקבוביות). אין לכך כל קשר ללכלוך, כך ששטיפה מרובה של פניכם או גופכם (יותר מאשר פעמיים-שלוש ביום) לא תשפר את מצב האקנה שלכם. למעשה, רחיצה מרובה מדי, או שימוש במגבות מחוספסות, עלולים להסיר מעל עורכם את השמן שהוא זקוק לו כדי להישאר רך וגמיש. התוצאה? יובש, עור מחוספס וגרמי שעלול לייצר עוד יותר שמן.

אקנה הוא בעיה של בני נוער בלבד, ועם הגיל נפתרים ממנו

מיתוס זה עלול להזיק בכמה דרכים. ראשית, הוא עלול לגרום לבני הנוער לחכות לכך שהפצעים ייעלמו עם הזמן במקום לחפש טיפול לאקנה שלהם, מה שעלול להוביל לבעיות בהערכה העצמית וגם לגרום לאקנה חריפה יותר, עד כדי הצטלקות העור. שנית, המיתוס הזה יכול לגרום לבידוד חברתי של אותם בני נוער הסובלים מאקנה. הם עלולים להרגיש נבוכים לבקש עזרה תוך שהם מתפלאים “מדוע עדיין יש לי אקנה? איפה טעיתי?”. האמת היא שאקנה יכול להופיע בכל גיל, ואין זו אשמתכם. אבל למרות שניתן לטפל בו, משך הטיפול משתנה באופן דרמטי מאדם לאדם.

זהו רק מצב קוסמטי

נכון, אקנה משפיע על מראהו של האדם ואינו מהווה איום של ממש לבריאות הגופנית. אבל הוא עלול להשפיע על הדרך שבה האדם תופס את עצמו ואת העולם סביבו, כשהוא עלול לגרום להערכה-עצמית נמוכה ואפילו להוביל לדיכאון. לאחר שהוא נעלם סופסוף, הוא גם עלול להשאיר צלקות גופניות ורגשיות קבועות. אז אל תניחו לאיש להניע אתכם מלחפש אחר טיפול מתאים רק משום שהם טוענים כי אקנה הוא “בעיה קטנה”. ככל שתקדימו להיוועץ באנשי מקצוע, כך תגיעו מהר יותר לעור נקי יותר.

טיפול נקודתי עובד

לרוע המזל, זה פשוט אינו נכון. במשך יותר משלושים שנה מוצרים ללא מירשם התיימרו לרפא את האקנה באמצעות מריחה על הנקודה המודלקת. אבל היות שלפריחות ולאדמומיות נדרשים שבועיים-שלושה כדי להתפתח, המשמעות היא שאתם תטפלו בסימפטומים ישנים של הבעיה יותר מאשר בבעיה עצמה. הדרך הטובה ביותר לטפל באקנה היא למנוע מלכתחילה את התפתחות התפרחת – מה שאומר טיפול יומיומי בכל הפנים או האזור, גם כאשר כבר אין לכם בעיות עור.

יש מזונות שגורמים לאקנה

זה נכון בחלק מהמקרים ולא נכון במקרים אחרים. יש כאלה שצ’יפס ושוקולד לא יזיזו לעורם, בעוד אצל אחרים כל מאכל חלב עלול לגרום להופעת חצ’קונים. מדענים רבים טוענים כי לא מצאו כל קשר ישיר בין התזונה לאקנה, אבל המוני בני נוער בעולם כולו מוכנים להישבע אחרת, ומי כמוהם יודע מה הם אכלו…בכל מקרה, חשוב לשמור תמיד על פרופורציות באכילה ולא להתנפל על כל ג’אנק פוד בהנחה שזה לא ישפיע על עורכם.

מייק-אפ גורם לו

רוב המייק-אפים של ימינו הם לא קומדוגניים (לא גורמים לקומודונים), מה שאומר שהם לא יסתמו את נקבוביות העור שלכם. כשאתן קונות מוצרי קוסמטיקה, חפשו כאלה שהם לא קומדוגניים, אינם מכילים שמן (מבוססים על מים) והיפואלרגניים (אין בהם חומרי לוואי). אם אתן במכון כושר, או מבצעות מאמץ גופני רציני, ההזעה עלולה לגרום למייק-אפ שלכן לנזול לתוך הנקבוביות – כך שמומלץ לא לשים עליכן קוסמטיקה בכמויות כשאתן הולכות למכון הכושר.

אנטיביוטיקה עלול לנטרל את השפעת הגלולות למניעת הריון

במשך שנים רבות הרופאים האמינו כי עירוב של גלולות למניעת הריון עם סוגי אנטיביוטיקה מסויימים מפחית את היעילות של הגלולות, ומעלה את הסיכון להריון. בדיקת מספר רב של מטופלים דרמטולוגיים לא מצאה הוכחה לכך שמספר ההריונות עלה אצל נשים שטופלו במקביל באנטיביוטיקה ובגלולות למניעת הריון. כך שתמיד מומלץ להיוועץ ברופא שלכן לפני שמערבים גלולות, אבל ודאי לא למנוע מבעדכן למצוא את האיזון הנכון של טיפול באקנה.

הזיעה שוטפת את הנקבוביות

בעוד שהתעמלות בהחלט בריאה לאורח חיים בריא, היא עלולה לגרום להופעת פצעונים אצל חלק מהאנשים. מאמץ מוגבר מעורר את יצור השמן, אשר בשילוב עם חום, הזעה וחיכוך עלול לגרות את האקנה על המצח, החזה והגב. ניתן להפחית את הגירוי על ידי מלבוש כותנה רפוי ומקלחת מייד לאחר האימון. שחייה היא קרוב לוודאי הצורה הטובה ביותר של התעמלות לאלה הסובלים מאקנה. במים ההזעה, החום והחיכוך אינם קיימים. דאגו שלא להישאר בבגד-ים רטוב, משום שגם הוא עלול לגרום להופעת פצעונים על הישבן והגב.

חשיפה לשמש מסייעת לריפוי האקנה

טעות! השיזוף – OUT. חשיפה מינימלית לשמש אמנם עשויה לשפר את מראה האקנה – כשהעור שזוף, האדמומיות והפצעונים פחות בולטים. אבל חשיפה מתמשכת לשמש מזרזת את קילוף תאי העור המתים, כך שמירב הסיכויים שהתוצאה תהיה נקבוביות סתומות. בנוסף, “מזכרות” של האקנה שאותן קשה לראות, כמו התכהות וכתמים של העור לאחר דלקות יהפכו לכהים עוד יותר אם תשהו בשמש. עם הזמן השמש תגרום לעור נזקים ותעלה את הסיכון שהאקנה יותיר על עורכם צלקות. וכמובן, חשיפה רצינית לשמש מעלה את הסיכויים לסרטן העור. לכן, השתזפו בהדרגה ובמידה והשתמשו בתכשירי הגנה נטולי שמן עם מקדם הגנה 15 לפחות לקרני UVA ו-UVB גם יחד.

שפשוף ושיזוף העור מפסיקים את האקנה

היות שכאמור האקנה אינו נגרם על ידי לכלוך, שטיפה מרובה לא תועיל לחסל אותו. מוצרים קוסמטיים המכילים חלקיקים גסים עלולים לגרות את העור ואף “לשייף” אותו ובכך לגרום לסיכויים מוגברים לדלקת וליותר פצעונים. באותה צורה, מוצרים מבוססי אלכוהול עלולים לחסל את השמן החיוני לעור ולהשאירו יבש ומגורה – ואף לגרום לייצור מוגבר של שמן.

מתח גורם לאקנה

הטענה הזו מוגזמת, אבל מבוססת המציאות. בעוד שמתח לא גורם לאקנה, הוא יכול לעודד הופעת אדמומיות או פריחות. כשהגוף מתמודד עם מתח, הוא מייצר יותר קורטיזול, הגורם לבלוטות החלב לייצר יותר שמן. מובן שהמתח משתנה מאדם לאדם במידה רבה, כך שקשה לאמוד מהן ההשפעות ה”אופייניות” של המתח על העור. זכרו, גם מתח “חיובי” – למשל, זה שמאפיין זוגות לפני חתונתם, או לפני עלייה לבמה – עלולים לגרום לתגובה עורית. הדרך הטובה ביותר להתמודד עם מתח היא לבדוק מה השפעתו עליכם, ולנסות לפנות זמן מדי יום לדברים שמרגיעים אתכם או גורמים לכם אושר.

אקנה ניתן לריפוי

לצערנו, עדיין איננו אנשי בשורות. אבל אין לאבד תקווה – האקנה הוא בהחלט בעיה שניתן לטפל בה בדרכים רבות. הדרך הטובה ביותר היא למנוע את הופעת הפצעונים מבעוד מועד, כך שאם אתם מרגישים כי הם בדרך לפרוץ – פנו להתייעצות אצל קוסמטיקאית רפואית מומחית בתחום. כאמור, יש מיגוון רחב של טיפולים, כך שמירב הסיכויים כי תגלו גם מה טוב עבורכם. רק זכרו: גם אם הפצעונים נעלמו, אין פירושו שהאקנה נרפא. חשוב להתמיד בתוכנית הטיפולים שלכם, גם אחרי שהעור שלכם נקי.

המידע המובא במאמר מיתוסים לגבי אקנה זה מבוסס על המידע הכללי הרווח באתרי הרפואה והמדע בעולם, אין לראות בו כל המלצה או ייעוץ לטיפול ואין לראות בו ייעוץ או המלצה לרכישת תרופות. במידה והנך זקוק/ה לטיפול או הכוונה פני/ה לגורם המקצועי המתאים

מיתוסים לגבי אקנה » מאת קרנית מלמד  קוסמטיקאית רפואית

 

 

קראו עוד
לקביעת שיחת ייעוץ
מוצרים מומלצים קשורים
מאמרים בנושא
תפריט
לקביעת ייעוץ

אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן Cookies כדי לספק לך את חווית השימוש הטובה ביותר באתרנו. לחצו כאן כדי ללמוד עוד