מטרד אסתטי ובריאותי - פצעי אקנה מאת קרנית מלמד

ברוב המקרים פצעי אקנה עוברים לבד ולא נדרש כל טיפול על מנת להביא להיעלמותם. אולם במקרים קשים, בהם מופיע מספר גדול של פצעים או שמדובר בפצעים גדולים ומוגלתיים, מומלץ להגיע לקוסמטיקאית מוסמכת אשר מתמחה בטיפול בפצעי אקנה.

לכולנו זכור את התלמידה בכיתה שפניה עוטרו בשכבת פצעונים מרגיזים ומטרידים אשר צצים בדיוק באחת התקופות הבעיתיות של החים (גיל ההתבגרות), הלא הם פצעי הבגרות או בשמם המקצועי – פצעי אקנה. כולנו זוכרים את תחושת הלחץ והבהלה אשר אחזה בנו בכל פעם שגילינו פצעון חדש במיקום אקראי על הפנים בדיוק באותו הרגע בו רצינו לצאת לביה”ס.

הופעה של פצעי אקנה קשורה אמנם קשר הדוק עם תקופת גיל ההתבגרות ועם השינויים ההורמונאליים שהגוף חווה בגיל זה (לא לשווא זכתה התופעה בכינוי “פצעי בגרות”) כאשר לחלק מן המתבגרים יהפכו פצעי האקנה לצלקות עקב הופעה מאסיבית של הפצעונים בדרגת חומרה גבוהה. אולם תופעת פצעי האקנה אינה מתמקדת אך ורק בבני נוער מתבגרים. לא מעט מבוגרים ממשיכים לסבול מתופעת הפצעונים גם לאחר גיל ההתבגרות (אצל חלקם מופיעים הפצעונים בגב, בחזה). הסיבה המדויקת להופעת פצעי אקנה עדיין לא ידועה, אך ידוע כי תופעת פצעי האקנה נוטה להיות תורשתית.

הצטברות של מספר גורמים, מובילה לתופעת האקנה. ההגורם הראשון הוא ייצור עודף של סבום (שומן הנוצר מבלוטת החלב של זקיקי השערה). גורם נוסף בשרשרת הסיבות להיווצרות פצעי אקנה הוא נשירת תאי עור אשר מגרה את זקיקי השיער ומובילה להצטברות של חיידק P ACNE – דבר המגביר את התהליך הדלקתי.

לרוב תופיע האקנה לאחר שבסיס השערה נסתם, גבר הגורם להפרשת יתר מבלוטות החלב של זקיק השערה. הופעת פצעי האקנה מושפעת מגורמים שונים נוספים כגון הורמונים המופרשים בגיל ההתבגרות, שימוש בתרופות (סטרואידים), תזונה עשירה במוצרי חלב ופחמימות.

בדרך כלל, פצעי האקנה נעלמים לבד ואין כל צורך בטיפול על מנת להביא להיעלמותם. אך במקרים קשים, בהם מופיע מספר רב של פצעים או שמדובר בפצעים גדולים ומוגלתיים, רצוי ואף מומלץ להגיע לקוסמטיקאית מוסמכת המתמחה בטיפול בפצעי אקנה. טיפול באקנה אצל קוסמטיקאית מתחיל בפגישת ייעוץ לקביעה והתאמת תוכנית הטיפולים המומלצת בהתאם לסוג העור ולחומרת תופעת פצעי האקנה וממשיך בסדרת טיפולים אשר במהלכה נעשה שימוש בחומרים מתקדמים למיגור ומניעת הופעת הפצעונים.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

אקנה בכל גיל מאת קרנית מלמד

אקנה בכל גיל טעות. נכון שהמתבגרים מהווים את האוכלוסייה הגדולה ביותר הסובלת מאקנה, אבל הם לא לבד בסבלם. אקנה פוגע גם במבוגרים – יותר ממחצית מכל הנשים המבוגרות וכרבע מהגברים המבוגרים, סובלים מאקנה ומספרים אלה מטפסים כל הזמן.

מיתוסים לגבי אקנה מאת קרנית מלמד

מיתוסים לגבי אקנה מאת קרנית מלמד

כשהוא משפיע כמעט על כל אחד ואחת מאיתנו בזמן זה או אחר של חיינו, אקנה הוא בעיית העור הרווחת ביותר בתבל. למרות המודעות הגדלה ביחס לאקנה, עדיין ניתן למצוא מיתוסים רבים אודותיו, אשר מטעים את…