איך נוצרים כתמי פיגמנטציה?

סיבות לפיגמנטציה ודרכי מניעה

אם עוד טרם שמעתם עליו, אז זהו הזמן להכיר את המלנין; פיגמנט המייצר את הגוונים השונים של עורנו, השיער והעיניים. מידת ה"צבעוניות" שלנו נקבעת לפי כמות המלנטין בעור, ובלעדיו הרי שעורנו, שיערנו ועינינו יתאפיינו בגוונים בהירים מאוד, תופעה אשר נקראת לבקנות.

בדרך כלל המלנין מופץ באופן שווה למדי בעור, אך לעתים ישנם אנשים אשר סובלים מכתמים בעור כאשר ישנם אזורים עם פיזור שאיננו שווה. דוגמאות לכתמים כאלו כוללות נמשים אשר מופיעים באופן טבעי, אך גם כתמים המופיעים לאור תופעות חיצוניות שונות המדרבנות את התהליך.

איך המלנין נוצר?

בטרם נשאל את עצמנו כיצד הפיגמנטציה נוצרת, מוטב שנבין קודם כיצד המלנין עצמו מיוצר. המלנין נוצר על-ידי תאים מיוחדים המפוזרים בין השאר בתוך התאים שבשכבה העמוקה ביותר של העור.

לאחר הפקתו של המלנין הוא מתפשט אל עבר תאי העור הסמוכים האחרים ובכך מקנה לנו את הצבע הייחודי לנו. מסיבה זו, הפרעות פיגמנטציה יכולות להיות נפוצות באזורי עור רבים, או לחילופין להיות מקומיות בלבד. 

האם פיגמנטציה יכולה להזיק לבריאות?

כתמי עור הם בעיקר סוגיה שמעסיקה רבים מן הפן האסתטי.

ההשפעות על מידת הפיזור והייצור של המלנין ניכרות בעיקר עקב חשיפה בלתי מבוקרת לקרני השמש (ראו בנושא זה מאמר אודות קרינת UV), אך לא רק. ייצור ופיזור המלנין יכול להיות מושפע עקב פציעות וחבלות, כמו גם תהליכים פיזיולוגיים שונים לרבות פעילות הורמונלית מוגברת. 

ניתן בהחלט לומר כי פיגמנטציה איננה מזיקה לבריאות, אך הגורמים שהובילו אליה מלכתחילה עלולים להביא עמם בעיות בריאותיות קשות לרבות מחלת סרטון העור.

איך מתרחש תהליך הפיגמנטציה?

 

הכירו את המלנוציטים. אלו הם תאים אשר ממוקמים בין האפידרמיס לדרמיס.

תאים אלו מייצרים מלנין על מנת שעורנו יוכל להתמגן מפני קרינת השמש, וזהו למעשה גם הפיגמנט שגורם לכך שעורנו נראה שזוף יותר.

זוהי גם סיבה מדוע כאשר אנחנו נכווים כתוצאה ממים רותחים, אז גם במקרים אלו מתרחש תהליך של שיזוף מקומי. 

אט אט בתהליכים שנובעים משינויים פיזיולוגיים ושינויים במבנה העור, הרי שייתכן פיזור לא שווה של מלנין בין האזורים השונים. כמו כן, ככל שאנו מתבגרים, כך עורנו הופך לדק יותר. לא אחת מתגלים כתמים שלמעשה היו שם עוד תקופה ארוכה לפני כן. בנושא זה, ראו מידע אודות הזדקנות העור.

דרכי טיפול בפיגמנטציה

עוד בטרם ניגשים לטיפול בכתמי הפיגמטנציה חשוב לוודא כי מבינים את התהליך שמוביל לכתמים מלכתחילה. סיגול אורח חיים בריא יותר אשר מיטיב עם העור ונמנע מחשיפה מוגזמת לקרני השמש, בהחלט יכול למנוע את הישנותה. ניתן להשתמש במקדמי הגנה שונים, כמו גם בתכשירים המזינים את העור ומשיבים לו את החיוניות שאובדת עם השנים.

אבחון ראשוני

חשוב להבין את המקור שהוביל לכתמי הפיגמנטציה מלכתחילה. האם היה מדובר בחשיפה בלתי מבוקרת לקרני השמש? או שמא כתמים שהחלו להתגלות עם הזמן כתוצאה מהזדקנות טבעית של העור? הסיבות והגורמים לכך ייבחנו במסגרת פגישת הייעוץ הראשונית בקליניקה של קרנית מלמד.

שימוש בקרמים

קרמים הם דרך מצוינת לטפל בכתמי פיגמנטציה. הם מאפשרים לנו לטפל בכתמים בקצב שלנו, להעשיר את העור ברכיבים החיוניים לו, ועל הדרך לקצור יתרונות בריאותיים שיסייעו לו בהיבטים רבים נוספים.

קרמים אלו כוללים בתוכם רכיבים החיוניים לשמירת וקידום בריאות העור לרבות ויטמין C וויטמין E, נוגדי חמצון ורכיבים אנטי-דלקתיים.

פילינג

פילינג הוא דרך נוספת שבאמצעותה ניתן לטפל בכתמי פיגמנטציה ביעילות. לרוב יהיה זה כרוך בבדיקה קודמת של מידת חומרת הכתמים הקיימים. ההסרה העדינה של תאים הכוללים בתוכם ריכוזים גבוהים של מלנין, מאפשרת להבהיר את הכתמים ולהביא לתוצאות מרשימות ומשביעות רצון.

לייזר

מכשור טכנולוגי מתקדם הנהוג כחלק מטיפולי קוסמטיקה רפואית הוא טיפול בלייזר. הלייזר המוקרן אל עבר האזור עם הכתמים, מסייע לחמם את הפיגמנטים שנוצרו באזור ולהוביל להבהרה משמעותית של העור.

פנו אלינו לקבלת ייעוץ

הקליניקה של קרנית מלמד מתמחה בטיפולי עור במגוון תחומים. 

לרשותנו צוות מקצועי, ניסיון של 15 שנים בתחום וקליניקה עם כל הציוד המתקדם הנדרש.

כבר מן המפגש הראשון, תוכלו להרגיש בתוצאות משמעותיות וליהנות מעור בריא וחיוני יותר.

תוכן שעשוי לעניין אותך:

קבלו מידע אודות טיפולי פנים מקצועיים