כיצד נוצרת פגמנטציה לסוגיה מאת קרנית מלמד

הפיגמנטציה היא למעשה הצטברות של פיגמנט בשם מלנין בשכבות העור השונות. המלנין הוא הפיגמנט האחראי לצבעי העור, השיער והעיניים, והוא נוצר בעומק האפידרמיס (שכבת העור החיצונית). כתמי העור הם למעשה הצטברות של פיגמנט זה על גבי העור והם מופיעים על פי רוב על הפנים, על הגב, בחלק העליון של החזה ובכפות הידיים . מלנין מורכב ממולקולה שהמבנה הייחודי שלה מאפשר בליעה של קרינה באורכי גל קצרים, והוא מופרש על מנת להגן על העור מפני כוויה.

כמות התאים המלנוציטים (המכילים מלנין) שווה בכל הגזעים והמינים, אך השוני בין גזעים כהים ובהירים איננו בכמות או בצפיפות המלנוציטים, אלא בכמות המלנין המיוצר ואיכותו – מה שמתבטא בהופעת הצטברויות מלנין (מלנוזומים) גדולות יותר באנשים כהים.

המלנין הוא למעשה מולקולה ארוכה שהמבנה המיוחד שלה מאפשר בליעת אור בטווח רחב של אורכי גל; בשל תכונה זאת יכול המלנין לבלוע קרינה באורכי גל קצרים כמו הקרינה העל-סגולה, ולהגן על הגוף מקרני השמש המזיקות. ככל שהאדם נחשף יותר לאור השמש, כך מפרישים המלנוציטים יותר מלנין, והופכים את העור ליותר כהה.

בצד המגרעות הרבות של קרינת השמש, יש לה לפחות תכונה אחת חשובה-יצירת ויטמין D, הנמצא בעור בעקבות קרינה אולטרה- סגולית. מנגנון ההסתגלות לקרינת השמש ולהגנה על העור הוא יצירת מלנין בעור, ובלעדיו לא יכול היה האדם לסבול חשיפה לשמש ללא חשש מכוויה או מהתפתחות סרטן העור.

שינויים בגוון העור יכולים לנוע על שתי קצוות:

היפר פיגמנטציה – עודף של פיגמנט:

שיזוף

חשיפה לאור אולטרה סגול גורמת למלנוציטים להפריש כמות גדולה של מלנין בכדי להגן על החומר הגנטי הקיים בתאים. חשיפות חוזרות לקרני השמש עלולות לגרום בהמשך לסרטן העור.

נמשים (מקולות)

הם תוצאה של עודף מלנין שהצטבר באזור מסוים. המולקולות הולכות וגדלות בעקבות החשיפה לשמש ובדרך-כלל יופיעו באזורים החשופים.

סינייל (לנטיגו)

כתמי הגיל הנקראים גם כתמי כבד. אלה הם כתמים היפרפיגמנטריים גדולים הנוצרים כתוצאה מהצטברות מלנין באותם אזורים. ככל שחשופים יותר לשמש הם גדלים ומתרבים; הם אופיינית לגילאים 50-60 ומופיעים בעיקר באזור הידיים והפנים.

כלואזמה/מלסמה

זוהי היפר פיגמנטציה האופיינית לנשים הרות ולנשים הנוטלות גלולות למניעת הריון (מופיעה בצורת פרפר,בעיקר במצח ולחיים), נראה שמדובר ברמות גבוהות של אסטרוגן בדם הגורמות לרגישות יתר שתתבטא ביצירת כתמים.

נבוסים (נקודות חן)

מהווים אינדיקציה לעודף והצטברות של מלנוציטים. חשוב! נקודות חן אשר גדלות, משנות צבע, גבולותיהן אינן ברורים, מדממות או מגרדות מחייבות ביקורת של רופא עור.

Beckers Nevues

סוג פחות שכיח של כתמי עור הוא השומה על שם בקר – Beckers Nevues, והסיבה להופעתה היא תורשתית. זהו כתם חום מלווה בשיעור המופיע אצל כחצי אחוז מהגברים הצעירים בגיל ההתבגרות, בעיקר על הכתפיים, על קדמת החזה או על השכמות.

היפו פיגמנטציה – חוסר בפיגמנט:

  1. לוקודרמה – היפו פיגמנטציה הנגרמת כתוצאה מבעיה ביצור מלנין, זאת בעקבות חוסר תזונתי בוויטמינים או כתוצאה ממחלה זיהומית.
  2. ויטיליגו – מחלה בה נמצאים נוגדנים הפועלים על המלנוציטים, ולכן הנגעים יופיעו כנטולי פיגמנט. הנגעים הללו מופיעים בדרך-כלל על הפנים, הזרועות, מפשעות, עכוז, ברכיים ובתי שחי. הם מופיעים כנגעים קטנים שעם הזמן הולכים וגדלים לרבדים שלמים.
  3. לבקנות – זוהי מחלה תורשתית בה יש חוסר באנזים המייצר מלנין.
  4. היפו פיגמנטציה שלאחר דלקת – לאחר הבראת העור מחתך כלשהוא, או מתהליך דלקתי נוצר רובד חסר פיגמנט, המהווה למעשה צלקת הנבדלת מהעור עקב שינויי והיווצרות גוון עור שונה (חסר פיגמנט).