מה זה אקנה?

וכיצד אקנה נוצר?

אקנה הוא מצב שמתקיים כאשר זקיקי השערה שלנו נסתמים עקב ריבוי של שומן טבעי המופרש מגופנו יחד עם תאי עור מתים.

האקנה יכול להתבטא במגוון רחב של סוגי פצעונים שונים לרבות נקודות שחורים קטנות שאינן מכאיבות או גלויות יתר על המידה, פצעונים נפוחים ואדומים ופצעונים מוגלתיים.

האקנה יכול להופיע על פני שפע של אזורים בהם ישנו ריבוי של זקיקי השערה ובלוטות חלב לרבות הפנים, המצח, החזה, הגב העליון והכתפיים. הוא אמנם נפוץ בעיקר בקרב בני נוער, אך הוא משפיע על אנשים בכל הגילאים. 

כיצד אקנה נוצר?

וודאי תופתעו לגלות שגם כיום בשנת 2020 (נכון לכתיבת מאמר זה), הרי שהמדע עוד טרם יודע להצביע על גורם אחד עיקרי ומובהק אשר גורם לאדם אחד לסבול מן הפצעונים הידועים, ואילו לאדם אחר לא.

לאור השוני הרב שקיים בינינו לבין חברינו, הרי שמרבית החוקרים מורים את האצבע המאשימה בעיקר אל הגנטיקה. כחלק מן הגנטיקה, אדם מסוים יסבול מפעילות הורמונלית מוגברת ואילו אדם אחר יפגין פעילות הורמונלית תקינה. חוקרים רבים מצאו כי ישנו קשר מובהק בין פעילות הורמונלית לפצעי אקנה, ויעידו על כך בני נוער רבים, נשים בהריון ונשים בתקופת הווסת.

סיבה נוספת וידועה הגורמת לאקנה היא סתימת נקבוביות העור. בנקבוביות העור ישנו פתח לזקיק השערה ובו ממוקמת בלוטת חלב. בלוטה זו משחררת סבום (שמן), אשר מטפס במעלה זקיק השערה ויוצא החוצה מן הנקבובית אל עבר העור. לסבום יש תפקיד חשוב בשמירה על העור רך וחיוני.

הבעיה נוצרת כאשר בתהליך השימון הטבעי של העור מתרחש התהליך הבא:

  • ייצור יתר של שומן טבעי על-ידי בלוטת החלב
  • תאי עור מתים המצטברים בנקבוביות סותמים את בלוטת החלב
  • חיידקים מצטברים בנקבוביות ויוצרים דלקת

 

התכשירים לא עוזרים לי – מה אוכל לעשות?

לא אחת פוקדים את הקליניקה שלנו מגוון מטופלים ומטופלות שמספרים כיצד ניסו אינספור שיטות לטיפול באקנה אך ללא הועיל.

הסיבה לכך שתכשיר מסוים עבד טוב יותר ואילו תכשיר שני לא, היא בעיקר בעובדה שכפי שצוין לעיל, אין באמת סיבה אחת מוחלטת להופעתם של הפצעונים. בעוד שאצל אישה בהריון התופעה תנבע בעיקר מפעילות הורמונלית מוגברת, הרי שבקרב אדם אחר יהיה מדובר יותר ברגישות למזונות שונים או ייצור מוגבר של שמן טבעי מבלוטות החלב.

בהגיעכם לפגישת ייעוץ בקליניקה של קרנית מלמד, קוסמטיקאית רפואית בכירה תבחן את סוג העור ומאפייניו. בנוסף, נבקש להבין את אורח חייכם: מה אתם אוכלים? האם ישנם הרגלים שליליים מסוימים אשר מרעים את מצב העור? חשוב להבין כי אין מדובר בטיפול אחד בלבד אשר יכול להועיל, כי אם מכלול של טיפולים כאשר כולם ככולם מחויבים בהתאמה אישית לסוג עורכם.

האם ניתן למנוע את הופעתם של הפצעונים?

האקנה מהווה עבורכם מטרד אסתטי? אתם לגמרי לא לבד. רבים מעידים על תסכול רב לנוכח הופעתם של הפצעונים, ועל אף שאין מדובר בסוגיה בריאותית אשר יכולה לסכן אותנו, הרי שהיא בעלת השפעה עמוקה על האופן שבו אנו חווים את חיי היום יום.

קשה למנוע באופן מוחלט את הופעת האקנה, אך טיפול פנים מותאם אישית בהחלט יכול לסייע בהפחתה משמעותית עד כמעט מלאה של הפצעונים.

טיפולי הפנים של קרנית מלמד לאקנה מסייעים למגר את חיידק האקנה ואת התופעה באופן כמעט מוחלט, אך אנו נוהגים לציין זאת בכל פעם ופעם כי גם אתם כמטופלים, חייבים לשמור על אורח חיים אשר יסייע להשיב לעור את בריאותו וחיוניותו.

להלן מספר טיפים בסיסיים אותם ניתן לסגל בחיי היום יום למניעת אקנה:

  • שטפו את הפנים עד פעמיים ביום בלבד. אל תגזימו בשטיפה ועל תימנעו לחלוטין.
  • הימנעו משימוש תכוף באיפור וכל שכן איפור הכולל בתוכו חומרים שומניים
  • גם אם מדובר באיפור שאיננו כולל חומרים שומניים, הקפידו להסירו ולנקות את העור לפני השינה
  • לאחר אימונים, הקפידו להתקלח ואל תמתינו זמן רב מדי כאשר הזיעה מצטברת ומתייבשת על עור הפנים
  • המעיטו בסוכרים פשוטים ועברו לתזונה בריאה הכוללת מגוון רכיבים תזונתיים חשובים, וויטמינים ומינרלים
  • נסו לשלב מדיטציה או יוגה כחלק מאורח החיים למען חיים רגועים הרבה יותר.
 
סובלים מאקנה? יש לכך פתרון, וחשוב שהוא יהיה מותאם לכם באופן אישי.
לפרטים נוספים השאירו לנו פניה באתר או התקשרו: 072-3971859