מהי קרינת UV?

עד כמה אתם מכירים את קרינת ה-UV?

אין זה סוד כי חשיפה ממושכת ולא מבוקרת לאור השמש, עלולה להזיק לעור ולהוביל להופעה מוקדמת של קמטים ואף למחלות קשות דוגמת סרטן העור. הגורם הישיר לכך הוא לא אחר מאשר קרינה אולטרה סגולה, או כפי שמרביתנו מכירים ממקדמי ההגנה השונים – UV.

בקרנית מלמד, המפגשים אינם כוללים רק טיפול ישיר בגורמי הבעיה, כי אם הדרכות המאפשרות צעדים מניעתיים לשימור בריאות העור. במאמר שלפניכם, נרצה לקדם את ההבנה הבסיסית של קרינת UV וכיצד היא פוגעת בעורכם. קידום ההבנה והמודעות, הוא צעד ראשון לקראת עור בריא יותר!

מהי קרינת UV?

קרינת UV היא אנרגיה שמיוצרת באופן טבעי מהשמש. איננו יכולים לראות את הקרינה הזו בפועל, אך אנו בהחלט יכולים לחוש אותה, שכן חשיפה ממושכת ובלתי מבוקרת ל-UV, היא זו שגורמת להופעתן של כוויות.

רק מעצם העובדה כי חשיפה לא מבוקרת, עלולה להזיק לעור ולהצריך את החלמתו, צריכה לרמוז לנו "רמז עבה" לכך שישנן השפעות הרסניות לא רק לטווח המידי, כי אם לעתיד שאיננו נראה לעין.

שני סוגי UV

ישנם שני סוגים שונים של UV שמגיעים אלינו מן האור המוקרן מן השמש: UVA ו-UVB. למרבה הצער, שני הסוגים יודעים לפגוע בעור בדרכים שונות, ולמעשה סוג של "משלימים" זה את זה בנזקים השונים.

  • UVA – הקרינה שלה מיוחסת ההשפעה ההרסנית שמלה את הסיכויים לחלות בסרטן העור. עם זאת, קרינה זו גם בהחלט יכולה "לזקוף לזכותה" השפעה הרסנית נוספת של האצת הזדקנות העור עקב יכולתה להסתנן אל שכבת הדרמיס, הלא היא השכבה העמוקה יותר של העור. על שכבת הדרמיס ישנן מולקולות דוגמת קולגן אשר משפיעות על האלסטיות של העור. לכן, כאשר שכבה זו ניזוקה, הרי שההשפעה ניכרת גם כלפי חוץ.
  • UVB – אך אם חשבתם שה-UVA הוא הרע מבין השניים, הרי שטעות מרה בידכם. ה-UVB הוא הקרינה המשפיעה ביותר אשר גורם להופעתן של כוויות העור כתוצאה מן השמש ולשינויים פיזיולוגיים אשר יכולים להוביל לסרטן העור.
    ה-UVB חודר את עורנו ומשפיע על ה-DNA של התאים. הנזק הנגרם לתאים אלו עלול להפוך במרוצת השנים לסרטן העור וזאת כתוצאה מייצור תאים בלתי מבוקר אשר איננו עולה בקנה אחד עם הצורך של גופנו.

היחשפו לשמש, אבל במידה הנכונה

זכרו כי כל מצב קיצון, הרי שהוא לא מומלץ. אי-חשיפה מוחלטת לשמש או חשיפה מועטה אם בכלל, עלולה להוביל לירידה בוויטמין D הנחוץ לגוף. חשיפה מוגזמת מדי, עלולה להוביל להופעתן של מחלות עור במידות חומרה משתנות.

מרביתנו סגורים במשרדים רוב שעות היום, ולכן "מפצים" על כך בסוף השבוע. ועם זאת, מומלץ להקפיד על מספר דקות ביום שבו תיחשפו לאור כדי שתוכלו להטיב עם עורכם וגם לקצור את היתרונות הבריאותיים. בסופי השבוע, רצוי להשתמש במקדמי הגנה שיבטיחו כי החשיפה הממושכת מדי, לא תוביל לנזקים עתידיים.