בעיות עור ידועות בחורף

בעיות עור בפנים ובגוף בעונת החורף

מצבי עור עונתיים הם תופעה שמוכרת לכל אחד ואחת מאתנו. בישראל כמו שבישראל בה גם העונה הקרה יכולה להתאפיין בשינויים קיצוניים של קור וחום, לחות ויובש, הרי שעורנו נידון לאינספור אתגרים שלא פעם מתבטאים בפריחות, יובש, פצעים ושלל סוגיות רפואיות נוספות.

אם כן, כיצד ניתן לתת את המענה על הבעיה? להלן מספר סוגיות עור מרכזיות בחורף וטיפים קטנים שיכולים לשנות בענק.

1. עור פנים יבש

אוויר חורפי יכול להיות מאתגר עבור אלו מאתנו שסובלים בין כה וכה מעור יבש באופן טבעי. לכל אחד מאתנו פעילויות פיזיולוגיות השונות במעט מן האחר. עבור אלו שסובלים מיובש קיצוני בעור הפנים, לרוב האשמה תוטל על העור שמייצר כמות פחותה מדי של חומר סיכוך שומני אשר מופרש מן העור. צניחה משמעותית בייצור שומן זה מתבטאת בעיקר בחורף, ועל כן חשוב להיערך מראש עם קרם לחות עשיר במיוחד.

ניתן למצוא כיום מגוון רחב של קרמים שיספקו את העבודה, אך אם רוצים ללכת על בטוח, מומלץ להיוועץ עם רופא עור או קוסמטיקאית רפואית לצורך אבחון העור וקבלת המלצה על תכשיר נקודתי.

2. עור פנים שמנוני

חשבתם שרק אלו שנוטים לעור יבש נמצאים בסיכון? ובכן, גם מצב קיצון הפוך עלול להוביל לסוגיות עור שמעוררות אי-נוחות ופגיעה באסתטיקה של עור הפנים שלנו.

תופעה שרבים מאתנו מכירים בעיקר בקיץ, היא שומניות יתר שמובילה לפנים מבריקות ולא אחת גם להופעתם של פצעי אקנה בעור. בעונת החורף כאשר ישנם תנאי יובש קיצוניים, הבלוטות המייצרות את השומן מתחילות לפצות על תנאי מזג האוויר, וכך נוצר מעגל קסמים שבו העור שומני יתר על המידה ואיננו מאוזן.

על כן, מומלץ להשתמש בתכשירים עדינים המסייעים בהסרת שכבות השומן העודפות ולהכניס את הפרקטיקה הזו לשגרת היום יום. חשוב גם כאן להיוועץ ולעשות זאת במידה נכונה ועם תכשיר נכון, שכן ניקוי יתר של עור הפנים עלול להוביל גם הוא לתוצאות שליליות.

3. ידיים ורגליים יבשות

זה לא מקרי שהרוב המוחלט סובל מיובש קיצוני בידיים וברגליים בעת עונת החורף ועונות המעבר. אזורים אלו ידועים כבעלי כמות מופחתת של בלוטות חלב אשר מייצרות את השומן המסכך את העור. אם לוקחים את התנאים הללו בשילוב העובדה שאלו אזורים פעילים במרבית שמות היממה ולעתים גם סגורים בתוך מגף אימתני, הרי שיש לנו מתכון "טוב" לבעיות עור, יובש וחתכים כואבים.

לצורך התמודדות נכונה והיערכות לקראת עונת החורף, מומלץ לשלב עבודת פדיקור מניקור רפואית כחלק מן השגרה, ולצד זאת להיעזר עם קרמים מועשרים בלחות. הכנה טובה לקראת עונת החורף, תסייע במזעור הנזקים.

4. חשיפה לקרני השמש

רגע, חורף לא? אז איך קרני שמש נכנסות פה לכל המשוואה? פשוט מאוד, מרביתנו נוטים לשכוח עקב הקור, את העובדה כי אנו חשופים זמן ממושך יותר לקרינת UV. הקרינה איננה נחלשת בעונת החורף, ורק אי-הנוחות שלנו מן החום זזה הצידה, וכך משלה אותנו.

חשיפה ממושכת זו, יכולה לחדור לעומקו של העור מן האפידרמיס אל הדרמיס ולהביא לגירויים שונים בעור. חשיפה זו מסוכנת יותר עבור אנשים בעלי גוון עור בהיר, אך היא איננה פוסחת על אנשים כהי עור, פשוט במינונים אחרים.

החל מאקנה ועד ליובש קיצוני, גירויים כתוצאה מחשיפה ממושכת לשמש הם עולם ומלואו, ולכן מומלץ להגביר את המודעות ולהרבות בשימוש של מקדמי הגנה.