אור כחול והשפעתו על עורנו

האם אור כחול הוא בעל השפעה מזיקה לעור הפנים?

רבים מאתנו מכירים את ההשפעה המזיקה שמיוחסת לאור כחול אשר בוקע מן הטלפונים הניידים, המחשבים והטלוויזיות. עד כה, דובר בעיקר כי ההשפעה השלילית ניכרת בבריאות העיניים ומביאה לתופעות דוגמת יובש קיצוני, טשטוש בראייה, כאבי ראש וסחרחורות.

אך מחקרים שנערכו לאחרונה מראים כי ההשפעה של האור הכחול איננה מתמקדת רק בעינינו, והיא ניכרת באופן בלתי מבוטל גם בבריאות העור שלנו.

מהו בעצם אור כחול?

כידוע, לצבעים ישנו ספקטרום אותו ניתן להפריד לצבעים שהעין יכולה לראות לבין אלו שלא. בדיוק כמו שישנה קרינה אולטרה סגולה אותה העין איננה יכולה לראות, כך יש אור כחול המאפיין את שעות היום ונקלט בעיקר כאור לבן. זהו אור שמתפזר בצורה רחבה ונקלט היטב בעין האנושית, וזוהי הסיבה מדוע אנו רואים את השמיים ככחולים, ומדוע הרים מרוחקים באופק נראים לנו כרכסים כחולים בהירים.

חשוב להבדיל בין שני סוגי אור כחול: ישנו האור הטבעי המגיע מן השמש, וישנו האור המלאכותי אשר בוקע מתוך מסכים של מכשירי החשמל שונים. מטבע הדברים שבעוד שהטבע מביא לנו את האור הכחול במינון הנכון, הרי שהמסכים מקרינים כמות הגבוה פי כמה וכמה מן המאוזן והנכון לעינינו, ובד בבד לעורנו.

מפיגמנטציה ועד האצת הזדקנות העור

מחקרים חדשים שנערכו בנושא, מצאו כי חשיפה ממושכת לאור כחול הבוקע מן המסכים, ישנה השפעה מזיקה המתבטאת בין היתר בהופעתה של פיגמנטציה. מידע רב יותר על ההשפעה המזיקה והממצאים, ניתן למצוא במחקר האקדמי שפורסם בכתב העט  Journal of Investigative Dermatology .

כמו כן, קרינה לא מאוזנת של אור כחול נקשרה במספר מחקרים להאצת קצב הזדקנות העור. ישנם חוקרים הסבורים יש ישנו קשר בלתי ניתן להפרדה בין הופעתם של כתמי הפיגמנטציה לבין תופעות של חמצון העור, מה שבמבחן התוצאה מוביל להופעתם המוקדמת של קמטים. כמו כן, יש המייחסים זאת למאמץ שהעיניים מפעילות בעת הבהייה במסך ואשר גורם לקימוט בלתי נשלט דרך שרירי הפנים.

החמרת מצב נתון

לצד הממצאים המדאיגים שמיוחסים לאור כחול בגרימת בעיות עור בריאותיות שונות, ישנם חוקרים הסבורים כי חשיפה ממושכת ולא מאוזנת לאור כחול, עלולה אף להחמיר מצבים רפואיים קיימים.

ההמלצה הגורפת היא להפחית במינון הצפייה במסכים, ובעיקר עבור מי שנוטים לסבול מגירויים, אקנה, פנים שומניות ושלל רגישויות נוספות.

שמירה על בריאות העור

לא מצליחים להפסיק לצפות בסמאטרפון? זוהי ללא ספק תופעה מוכרת שזוכה אף היא ללא מעט מחקרים וממצאים מדאיגים.

בקליניקה של קרנית מלמד, נעזור לך לשמר את בריאות העור דרך התאמת הטיפול למאפייניו. יחד נבין מה הם התכשירים שיסייעו לקדם את הגנתו של עורכם ונפעל לצורך השגת תוצאות חיוביות החל מן המפגש הראשון.