מאת קרנית מלמד
מאת קרנית מלמד

פצעי בגרות- מה התפקיד שלכם?

אקנה וגיל ההתבגרות מאת קרנית מלמד

רוב-רובם של הצעירים בגיל ההתבגרות יודעים מהו אקנה (על פי הסטטיסטיקה – כ-90% מהמתבגרים בעולם סובלים ממנו). או בעברית פשוטה: חצ’קונים, או בהגדרה אחרת – פצעי בגרות. הרעה החולה שכמעט כל צעיר וצעירה מתמודדים איתה במהלך גיל העשרה, דווקא בתקופת החיזורים והפריחה באים פצעי בגרות אלה ומחרבים את החיים.

אקנה וגיל ההתבגרות מדוע אקנה פוגע דווקא בבני הנוער?

ראשית – בוא נחסל את המיתוס הזה, כאילו פצעי בגרות אקנה נגרמים כתוצאה מעור לא נקי. טסטוסטרון, אותו הורמון הקיים הן אצל בנים והן אצל בנות, מתגבר במהלך ההתבגרות ומעודד צמיחה מואצת של תאי העור, גורם להפקת חלב (שומן) עורי וסותם את הנקבוביות. התוצאה: נקודות לבנות (ראשים לבנים, ובעגה המקצועית – קומדונים סגורים), נקודות שחורות (קומדונים פתוחים) ופצעונים מוגלתיים.

כאשר האנדרוגנים – אותם הורמונים שהגוף מייצר בגיל ההתבגרות – נכנסים לתמונה, בלוטות החלב שלכם מאיצות את פעילותן. הן מייצרות שומן עודף המתערבב עם תאי העור המתים על פני העור. כאשר התערובת הדביקה הזו חודרת לנקבוביות העור, היא פועלת בדיוק כמו פקק של בקבוק – היא לוכדת את השמן והבקטריות (חיידקים) בפנים. לרוע המזל, בלוטות החלב שלכם אינן יודעות מתי לעצור את פעילותן וממשיכות להפיק חלב, מה שגורם לזקיק להתנפח. מערכת החיסון הטבעית של הגוף – תאי הדם הלבנים – ממהרת לאזור כדי לנקות את הזוהמה. והתוצאה? נפיחות אדומה וכואבת. נקודות שחורות מעצבנות. חצ’קונים. פצעונים. ובקיצור – אקנה.

אקנה מתחיל בדרך כלל לפני קבלת המחזור ומכונה אקנה קדם-בגירה. כשהאקנה מפותח יותר ויוצר גושים מוגלתיים, הוא מכונה אקנה ציסטי. אקנה זה רווח יותר אצל בנים.

איך אוכל להילחם באותו אקנה נעורים?

הדרך הטובה ביותר להילחם בחצ’קונים היא פשוט למנוע את הופעתם! יש להתייעץ עם קוסמטיקאית רפואית מומחית בתחום כדי לאבחן את דרגת וחומרת האקנה ולהתאים את הטיפול הנכון עבורכם.במקרים חמורים יש לשלב טיפול תרופתי ולהתייעץ עם רופא עור .

להלן כמה עצות שיסייעו לכם להפחית את התפרצות הפצעונים:

טיפ למניעת אקנה – שמרו את המקום נקי:

כאמור בגיל ההתבגרות בלוטות החלב שלכם מפיקות יותר שמן, חשוב לשמור על הגינה גבוהה. יש לשטוף את העור פעמיים ביום עם תכשיר ניקוי שאינו מייבש את העור, היות שעורכם זקוק לחלב כדי להישאר בריא. אל תתפתו לשטוף אותו יותר מדי, הבלוטות שלכם עלולות “לגמול” לכם בייצור של יותר שמן!

עצה למניעת אקנה אצל מתבגרים – הימנעו משפשופים חזקים:

הימנעו ממוצרים המכילים חלקיקי גסים המשייפים את העור( פיליניג גרגרים לסוגיו) הם עלולים לגרום לגירוי העור ואפילו לפציעתו, ובכך להחריף את מצב האקנה ולהותיר צלקות.

מניעת חצ’קונים – הגידו לא לאלכוהול:

הימנעו ממוצרים המכילים אחוז גבוה של אלכוהול, או מטליות ספוגות אלכוהול. הסיבה: האלכוהול מסיר את השכבה העליונה של העור וגורם בכך לבלוטות החלב להפיק יותר שמן. התוצאה: עור יבש וקשקשי, וכפי הנראה גם יותר פגמי עור.

אל תלחצו או תפוצצו את הפצעון:

לחיצה או פיצוץ הפצעונים או חצ’קונים עם ציפורניכם, מחט, או כל אמצעי אחר, עלולים לגרום לחדירת החיידקים עמוק יותר לעורכם. מה שעלול לגרום לדלקת חריפה יותר, ובכך להגדלת הסיכויים שהפצעון שלכם יותיר על עורכם צלקת קבועה. זיכרו, חצ’קונים שמטרידים אתכם היום ייעלמו מחר אם תטפלו בהם נכון,לעומת זאת, תפוצצו אותם, הם עלולים ללוות אתכם לנצח.

טיפול חכם באקנה – הורידו ידיים!

החיידקים שגורמים לאקנה, Propionibacterium acnes, נמצאים על עורכם כל הזמן, אבל הם לא יגרמו להופעת אקנה עד שיילכדו בתוך זקיק השערה. נגיעה בפנים, כולל שפשוף, ואפילו הנחת הסנטר על ידיכם, יכולות לגרום לחיידקים להיכנס לתוך הנקבוביות – שם יחלו בעבודתם המלוכלכת.

בחרו בתכשירים בקפידה ובחוכמה:

אם אתן נוהגות להשתמש במייק-אפ, היו בטוחות שהוא נטול שומן ולא-קומדוגני – דהיינו, כזה שלא יגרום לסתימת הנקבוביות ויחמיר את מצב הפצעונים. הדבר נכון גם לגבי מוצרים להגנה מפני השמש, או מוצרי השיער – ספריי דביק, ג’ל ובושם – כל אלה עלולים להחמיר את מצב האקנה.

היו חכמים ביחס לחשיפה לשמש:

אם אתם חושבים ששיזוף עשוי לשפר אקנה, אתם צודקים – אבל גם טועים. חשיפה מדודה לשמש במידה סבירה עשויה לשפר אקנה למשך מספר ימים. אבל שיזוף-יתר וכוויות שמש גורמים גם להאצת השרתם של תאי עור מתים, כך שבטווח הארוך תסיימו עם יותר נקבוביות סתומות. ופירושו של דבר יותר אקנה. דבר אחר שעליכם לדעת: חלק מהתכשירים והתרופות לטיפול באקנה גורמות לעור להיות רגיש יותר לשמש. כך שאם אתם יוצאים לחוף הים או לבריכה, מרחו עליכם כמות גדולה של קרם הגנה. חשוב להשתמש במוצרים נטולי שמן, עם מקדם הגנה (SPF) של לפחות 15 , הן עבור קרני UVA והן עבור קרני UVB.

חום וחיכוך (שפשוף) עלולים לגרום להתפרצות אקנה.

נסו להימנע מכובעים ומסרטי ראש – ואם נבחרת הספורט שלכם מחייבת אתכם לחבוש קסדה או כל ציוד אחר שעלול להשתפשף כנגד עורכם, נסו למנוע את החיכוך באמצעות בד כותנה רך. וזיכרו להתקלח מייד לאחר האימון – אל תישארו בבגדי הספורט ספוגי הזיעה, ולא משנה כמה “קולים” אתם נראים בהם.

בחרו לעצמכם אורח חיים מתאים ודבקו בו:

ברוב המקרים ניתן לשפר אקנה מתון באמצעות טיפול נכון אצל קוסמטיקאית מקצועית ומנוסה אשר משתמשת בתכשירים פעילים שיטפלו בבעיית האקנה. אם תתחילו בטיפול לפני שמצב האקנה יחמיר, יש לכם סיכוי טוב יותר להימנע מבעיות גופניות ונפשיות שאותו אקנה מעצבן עלול לגרום. אבל אם מצב האקנה מחמיר, יש להתייעץ עם הקוסמטיקאית ולפנות לדרמטולוג.

להלן רשימת מוצרים לטיפול באקנה:

בנזואיל פרוקסיד (Benzoyl Peroxide): הורג את החיידקים הגורמים אקנה.

חומצה סליצילית (Salicylic Acid): פותחת את הנקבוביות ומעודדת את התחדשות העור.

רטין A / טרטינואין (Tretinoin): מעודד התחדשות עור בריאה. אנטיביוטיקה: מחסלת את החיידקים ומפחיתה את הדלקת.

מוצרים לבליעה: מסייעים להסדיר את רמות ההורמונים.אנטי-אנדרוגנים: מסדירים את הפקת ההורמונים גורמי אקנה של הגוף.

איזוטרטינואין (Isotretinoin): לטיפול בציסטות או אקנה קישוריות (נודולרי) רציני.

הכי חשוב – הירגעו

הדבר החשוב ביותר שעליכם לזכור אודות אקנה הוא שהחצ’קונים לא צמחו באשמתכם. לא אתם אלה שגרמתם להם לפרוח על פניכם משום שאכלתם יותר מדי צ’יפס ושוקולד, או מרחתם יותר מדי מייק-אפ.

היות שהבעיה משתנה מאדם לאדם, עליכם להשגיח על עורכם בקפדנות כדי לעקוב אחרי הגורמים המזרזים הופעת פצעונים – ולהימנע מהם. ואם האקנה שלכם נשאר עליכם זמן ארוך מדי לטעמכם – כדאי לכם לפנות לגורם מקצועי מתאים.

אז אם חשוב לך מראה נקי ובריא לאורך זמן, התקשרי לקבל ייעוץ ותיהני מהפתרון המושלם עבורך לפנים נקיות וחלקות לאורך זמן.

אקנה וגיל ההתבגרות מאת קרנית מלמד » מאת קרנית מלמד  קוסמטיקאית רפואית

שתפו את הפוסט
מוצרים מומלצים קשורים
מוצרים מומלצים קשורים
לקביעת שיחת ייעוץ
טיפולים מומלצים קשורים

טיפול באקנה בטכנולוגיות מתקדמות »

טיפול בצלקות ,פוסט אקנה וחטטים »

טיפול פנים לניקוי עמוק וחידוש העור »

מאמרים נוספים בנושא
תפריט
לקביעת ייעוץ

אתר זה משתמש בעוגיות דפדפן Cookies כדי לספק לך את חווית השימוש הטובה ביותר באתרנו. לחצו כאן כדי ללמוד עוד